بازشماری میکنند … + تکمیلی

29 06 2009

رای گیری

طبق گفته شورای نگهبان 10 درصد آرا در حال شمارش جدد هستند و قبل از اتمام کار جنگ الکترونیکی باز هم شروع شده.

بازشماری جلوی دوربین های صدا وسیما انجام میشه که اگر این اتفاق نمی افتاد واقعاً با چالش رو به رو بودیم :دی

بدون شک قبل از هر چیز سایت ها و رسانه های دولتی رو میشه برنده این جنگ بدونیم. اما به ایرناییها و فارسیها میگویم : درخواب هستید اگر فکر میکنید مردم باورتون دارند.

با فرستادن این خبرها  فقط اعتبارتون زیر سوال میره که البته چند هفته اس که رفته و دیگه برم نمیگرده.
 

کروبی دراین نامه خواستار ان شد تا این شورا به لحاظ حقوقی و حسب وظیفه شرعی و قانونی به مانند دوره حضرت امام با استناد به نظر رهبری و واگذاري بار مسئوليت ان به رهبري به حسب مصلحت انتخابات را تایید کند و نگذارد جایگاه شورای نگهبان نزد افکار عمومی بیش از این تنزل پیدا کند.

شما اعتبار شورای نگهبان رو هم زیر سوال میبرید با این خبر هاتون. فقط از خدا میخوام هدایتتون کنه.

مشاهدات خبرنگار ايرنا از ستاد برگزاري انتخابات منطقه  ۱۷ تهران حاكي بر اين است كه آراي محمود احمدي نژاد افزايش يافته است.

اين در حالي است كه از تعداد آراي مير حسين موسوي كاسته شده است.

تا لحظه مخابره اين خبر يك راي به محمود احمدي نژاد اختصاص يافته و يك راي كه پيش از اين براي موسوي شمارش شده بود از مجموع آراي وي كسر شد كه دليل اين امر مخدوش بودن برگه راي بود.

يكي از آراي باطل شده كه پيش از اين براي موسوي شمارش شده بود در بازشماري آرا مورد بررسي قرار گرفت و پس از انطباق ليست مربوط به نامزدهاي ميان دوره‌اي مجلس خبرگان رهبري مشخص شد كه بازشماري اوليه آرا، راي نوشته شده (ننه كران موسوي) مربوط به يكي از نامزدهاي مجلس خبرگان است.

اما بخونید نا گفته های امیدوار رضایی (برادر محسن رضایی) در مورد تخلفات انتخاباتی و دلایل کناره گیری محسن رضایی :

روزنامه «خبر» در مصاحبه‌ای با دکتر امیدوار رضایی، نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای ارشد ستاد محسن رضایی، نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تلاش کرده است آشکارا پاسخ برخی از پرسش‌های مطرح در جامعه پیرامون انتخابات اخیر را از ایشان جویا شود.

در این گفت‌وگو آمده است: پس از انصراف آقای رضایی اعلام کرده بودید که اطلاعات لازم برای پیگیری شکایتان را از شورای نگهبان و وزارت کشور دریافت نکرده‌اید. پس چگونه ‌آقای رضایی از پیگیری اعتراضاتشان به انتخابات ریاست جمهوری دهم انصراف دادند؟

بله، متأسفانه شورای نگهبان و وزارت کشور به ‌رغم توافق صورت گرفته با آقای رضایی اطلاعات لازم را به ما ندادند. آقای رضایی هم به همین دلیل انصراف دادند. قرار بود وزارت کشور، علاوه بر فهرست صندوق‌ها و آرای جدا شده در آنها فرم‌های 22، 23 و 28 هر حوزه را که مربوط به صورت جلسه‌ها و شمارش اولیه آرا در هر صندوق بوده است، به ما بدهند. همچنین قرار بود آمار کلی شورای نگهبان و وزارت کشور از شمارش آرا به ما داده شود، چرا که مقایسه آنها می‌توانست در تأیید درستی شمارش آرا به ما کم کند، چون این اطلاعات به ما داده نشد، نمی‌توانستیم اعتراضاتمان را پیگیری کنیم. از همین روی، آقای رضایی کنار کشید.

اما پرسش دیگر «خبر» از امیدوار رضایی درباره بازشماری 10 درصد صندوقها و ماجرای پیرامون آن به ویژه موضعگیری شورای نگهبان و وزارت کشور پس از اعتراض رضایی به این شرایط بود که رضایی در پاسخ گفت: یکی از قرارهای شورای نگهبان با آقای محسن رضایی این بود که برای بازشماری 10 درصد صندوق‌ها، نخست شمارش آرا در هزار صندوق آغاز شود و پس از ارایه نتیجه این بازشماری، سپس آرای ده هزار صندوق مورد بازشماری قرار گیرد. قرار بود بنا بر این توافقات پیش ‌رویم، اما این توافق در همان وهله اول شکسته شد و انجام نشد.

ادعای وزارت کشور در بازشماری صندوق‌ها، در نوعی بازشماری غیررسمی از برخی صندوق‌ها قبل از اطلاع جامع به نامزدها بوده است. البته در همین بازشماری غیررسمی مشخص شد که 70 تا 80 درصد آرا با یک نوع خودکار و با یک خط مشترک به نفع یک کاندیدای خاص به صندوق‌ها ریخته شده است. البته از آنجا که اطلاعات اولیه لازم به دست ما نرسید، عملاً این نوع بررسی‌ها هم بی‌فایده بود و چیزی را اثبات نمی‌کرد.

این نماینده مجلس هشتم درباره شایعه انصراف رضایی از پیگیری هایش به دلیل کاهش آراء وی در بازشماری ها گفت: نه اصلاً این طور نیست. این یک استدلال غیرمنصفانه است چون آقای رضایی از اول هم گفتند که حاضرند آرایشان را به بقیه دوستان بدهند. حتی در گفت‌وگوی ویژه خبری نیز که اخیراً حضور یافتند. نیز بر این موضوع تاکید کردند آقای رضایی هرگز دنبال افزایش آرای خود نبود. ایشان فقط برای اثبات صحت انتخابات و اطمینان بیشتر از نتایج اعلام شده در انتخابات ریاست جمهوری دهم، پیگیر این مسئله بود و اعتراضاتش را به شورای نگهبان ارائه کرد. ایشان می‌خواستند نشان دهند که این‌گونه شکایات را می‌توان از مسیر قانون و با رویکردی مدنی دنبال کرد.

وی در ادامه با انتقاد از ترکیب اعضاء و زمان شکل‌گیری هیات ویژه شورای نگهبان گفت: هیأت ویژه شورای نگهبان دیر هنگام تشکیل شد. در حال حاضر شورای نگهبان وقت کمی دارد و زمان بررسی‌های آن فردا (امروز دوشنبه) به پایان می‌رسد.

اعضای این هیأت نیز اگرچه افرادی مورد وثوق و قابل احترام هستند اما عمدتاً کسانی هستند که در مراکز دیگر مشغولیت‌هایی دارند به نظر می‌رسد اگر از حضور افرادی که کمتر موضع‌گیری‌های خاص انتخاباتی داشته‌اند استفاده می‌شد، بهتر بود.
با تمام اینها نفس تشکیل این هیأت از سوی شورای نگهبان گام مثبتی بود همین که شورای نگهبان حاضر به تشکیل این هیأت شده است، اقدام موثری است که امیدواریم به سرانجام برسد و حرکت مثبتی برای ایجاد آرامش در کشور ایجاد شود.

رضایی در باره میزان موفقیت هیات ویژه شورای نگهبان و توان اقناع کنندگی این شورا در مقابل اعتراضات صورت گرفته نیز بیان داشت: این به چگونگی برخورد هیأت ویژه شورای نگهبان با شکایات و اعتراضات نامزدها و مردم دارد. اگر نظر نهایی این هیأت بتواند مردم را توجیه و مجاب کند، می‌تواند آرامش نسبی را به فضای عمومی جامعه بازگرداند. اما اگر باز هم به صورت نگاه از بالا به پایین به مسئله نگریسته شود و به صورت دستوری موضوعی به مردم و نامزدهای معترض دیکته شود، ممکن است در ظاهر اعتراض‌ها از بین برود اما در باطن این موضوع همچنان در ذهن مردم باقی می‌ماند. از آنجا که اعتراض نامزدها در ادامه اعتراض افکار عمومی است اگر مردم و افکار عمومی نسبت به نظر نهایی شورای نگهبان قانع شوند، نامزدها هم قانع خواهند شد.

در همین باره وی همچنین امروز طی مصاحبه دیگری با بیان اینکه مدتی است صداوسيما اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها را گزينشي منتشر می کند، اظهار داشت: متاسفانه رسانه ملی اطلاعيه دكتر رضايي مبني بر عدم پيگيري شكايت انتخاباتي از شوراي نگهبان را به نحوي منعکس نمود كه گويي ايشان شكايتهاي خود را پس گرفته اند در حاليكه ايشان، به دليل عدم همكاري‌ها و بی‌نتيجه ماندن شکایتشان، با توجه به شرایطي كه قبلاً به آن شورا اعلام كرده بودند، پيگيري شكايت‌ها را متوقف كردند. 

وی در حاشيه جلسه امروز مجلس شوراي اسلامي به خبرنگاران گفت: به محض آنكه شوراي نگهبان زمان را تمديد و هيئت ويژه را پيشنهاد كرد، ايشان مجدداً بر پیگیری شکایتشان تاکید کردند، ولي رسانه ملی از اين اعلان آمادگي هيچ خبري منتشر نکرد و يا اطلاعيه مجمع تشخيص مصلحت نظام را به نحوي قرائت كرد كه گويا مجمع تنها به نامزدها توصيه كرده ولي به شوراي نگهبان توصيه اي نداشته است.

به گزارش سایت شخصی دکتر رضایی ،نماينده مسجدسليمان تصريح كرد: اگر صداوسيما به اين شيوه ادامه بدهد، ما طرحي را در مجلس براي راه اندازي تلويزيون‌هاي خصوصي تهيه و به تصويب مي‌رسانيم. 

دكتر اميدوار رضايي همچنین افزود: بهتر است به جريان آقاي ميرحسين موسوي و كروبي و دو نامزد ديگر اجازه داده شود علاوه بر آنكه داراي حزب و رسانه مكتوب باشند، بتوانند تلويزيون خصوصي هم داشته باشند و هواداران خود را با مجوزهاي قانوني در مكانهايي جمع كنند و بصورت مسالمت آميز نظرات خود را به آنها منتقل كنند.

فعلاً منتظر میمانیم تا نتایج بازشماری به طور رسمی مشخص بشه. البته هیچ کس انتظار تغییری در آرا رو هم نداره.

دبير شوراي نگهبان، در نامه اي به وزير كشور، صحت انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري را اعلام كرد (متن کامل اطلاعیه)  : کلیک کنید.

Advertisements

کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: